Białko konopne jako przedstawiciel superfood

Białko konopne to niebywale bogate źródło wszelkich niezbędnych składników do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jeśli jeszcze o nim nie słyszałeś zapraszamy do lektury.

Jak powstaje białko konopne?

Białko konopne wytwarzane jest z ziaren konopi siewnej na skutek poddania ich procesowi tłoczenia oleju. Otrzymuje się w ten sposób substancję oleistą oraz pastę. To właśnie ta druga zostaje całkowicie wysuszona, a następnie zmielona na bardzo drobny, zielony proszek.

Kilka słów o białku konopnym

Białko konopne jest produktem pochodzenia roślinnego charakteryzującą się wysoką zawartością aminokwasów przy niskim poziomie węglowodanów i tłuszczy. Ponieważ nie zawiera w swoim składzie glutenu ani laktozy śmiało mogą sięgać po nie osoby z ich nietolerancją.

Co zawiera białko konopne?

Białko konopne jest proteiną o bardzo bogatym składzie. Znajdziesz w nim między innymi:

–  20 łatwo przyswajalnych aminokwasów niezbędnych do wytwarzania enzymów i rozbudowy tkanki mięśniowej

– wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6

–  kwas gamma-linolenowy

– błonnik pokarmowy

– składniki mineralne takie jak magnez (Mg), potas (K), fosfor (P), wapń (Ca) oraz żelazo (Fe)

– karoten

– witaminy z grupy B oraz witaminę A i E.

Dla kogo przeznaczone jest białko konopne?

Zasadniczo rzecz ujmując białko konopne powinno znaleźć się w menu każdej osoby dbającej o swoje zdrowie i szczupłą sylwetkę. Są jednak pewne grupy,  które ze względu na właściwości tej proteiny szczególnie powinny mieć ją na uwadze. Należą do nich:

– weganie i wegetarianie ponieważ białko konopne jest zdecydowanie lepiej przyswajane przez organizm ludzki niż inne białka pochodzenia roślinnego

– osoby regularnie uprawiające sport ponieważ wspomniana proteina przyśpiesza proces zamiany tkanki tłuszczowej w mięśniową, podnosi wytrzymałość fizyczną  oraz skraca czas potrzeby na niezbędną regenerację

– osoby cierpiące na choroby związane z zapaleniem stawów ponieważ  kwas gamma-linolenowy zawarty w tym białku skutecznie łagodzi objawy związane z tą chorobą

– osoby przebywające na diecie ponieważ białko konopne dodane do posiłku nie tylko podnosi jego wartości odżywcze, ale również zapewnia uczucie długotrwałej sytości.

Jak dawkować białko konopne?

Dawkowanie białka konopnego powinno być adekwatne do dziennego zapotrzebowania organizmu na ten składnik. Zalecana dzienna dawka początkowa to 1 łyżeczka sproszkowanej proteiny dodanej do dowolnego posiłku. Maksymalna dawka dobowa to 6 łyżeczek białka przyjmowanych w dawkach podzielonych trzy razy na dobę, czyli po 2 łyżeczki co 8 godzin.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *