Kwas alfa liponowy – co warto o nim wiedzieć?

ALA, czyli kwas alfa liponowy należy do grupy nasyconych kwasów tłuszczowych i jest substancją, która dobrze rozpuszcza się i w wodzie, i w tłuszczach. Warto wiedzieć, że ludzki organizm potrafi samodzielnie wytwarzać kwas alfa liponowy. Nie zmienia to jednak faktu, że są sytuacje, w których korzystnie byłoby sięgnąć po suplement diety zawierający omawiany składnik. Dotyczy to szczególnie zawodowych kulturystów oraz wszystkich osób uprawiających sport, którym zależy na poprawie swojej wydolności i kondycji fizycznej.

Działanie kwasu alfa liponowego – główne funkcje

Kwas alfa liponowy należy do silnych przeciwutleniaczy, czyli substancji, które wspierają mechanizmy obronne zachodzące w organizmie człowieka. Według wielu naukowców przeciwutleniacze mogą zapobiegać niektórym chorobom, np. cukrzycy i chorobom serca. Osoby odchudzające się docenią fakt, że kwas alfa liponowy przyspiesza proces przemiany tłuszczów i węglowodanów, co jest szczególnie istotne, gdy chcemy pozbyć się nadprogramowych kilogramów.

 

Wpływ kwasu alfa liponowego na ludzki organizm

Suplement diety zawierający kwas alfa liponowy może okazać się dobrą propozycją dla sportowców i wszystkich osób, które chcą schudnąć lub poprawić swoją kondycję fizyczną. Dlaczego tak się dzieje? Kwas alfa liponowy nie tylko zmniejsza uczucie głodu, ale także sprawia, że treningi stają się bardziej efektywne. Ten efekt szczególnie doceniają zawodowi kulturyści. Szereg korzyści, jakie wykazuje ta substancja, nie ogranicza się tylko do kwestii związanych z naszą wagą i poziomem tkanki tłuszczowej. Co jeszcze robi kwas alfa liponowy?

– Dzięki działaniu antyoksydacyjnemu, kwas alfa liponowy może opóźniać procesy starzenia się organizmu i pomóc nam dłużej zachować siłę i witalność. Co więcej, wzmacnia on działanie innych antyoksydantów, takich jak witamina E i witamina C.

– Kwas alfa liponowy stymuluje wytwarzanie tlenku azotu, przez co wspiera układ krążenia i poprawia dotlenienie organizmu. Dzięki temu nasza wydolność podczas treningu wzrasta.

– W leczeniu zatruć grzybami lub metalami ciężkimi wykorzystuje się kwas alfa liponowy ze względu na jego działanie odtruwające. Ogólnie przypisuje się mu korzystny wpływ na wątrobę, gdyż wspiera produkcję glikogenu, który odpowiada za utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy w ludzkim organizmie.

– Ze względu na regulowanie poziomu cukru, kwas alfa liponowy może być pomocny w zapobieganiu jednej ze współczesnych chorób cywilizacyjnych, czyli cukrzycy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *