5 przepisów na mleko roślinne

Mleko roślinne można kupić w praktycznie każdym supermarkecie. Często jednak pojawia się chęć stworzenia takiego napoju we własnym domu, co okazuje się bardziej opłacalne. Mlek roślinnych jest wiele do wyboru i właśnie dlatego łatwo jest znaleźć takie, do którego wykonania potrzebne składniki już znajdują się w naszych kuchniach.

Mleko kokosowe

Jeden karton, zwłaszcza w sklepach ekologicznych, potrafi przekraczać 10 zł, a smak mleka kokosowego sprawia, że nie chce się poprzestać tylko na jednym. Dobrze jest się zatem zaopatrzyć w wiórki kokosowe i namoczyć je (w ilości 200 gramów) przez całą noc. Rano zalewa się je litrem wody i podgrzewa w garnku do temperatury około 60 stopni. Wtedy idealnie nadają się do zblendowania. Aby uzyskać idealnie gładki płyn należy całość następnie przesączyć przez sitko lub gazę.

Mleko ryżowe

Do przygotowania tego rodzaju mleka wystarczą jedynie 2 łyżki ryżu i litr wody. Dodatkowo zaleca się dosłodzić płyn niewielką ilością (jedną lub dwiema łyżeczkami) słodzika i dodać do całości szczyptę soli dla uwydatnienia smaku. Po opłukaniu ryżu należy włożyć go do gotującej się wody i zmniejszyć gaz, a następnie gotować go przez kolejne dwie godziny. Po tym czasie blenduje się wszystko na gładką masę i przelewa do butelki. W lodówce mleko to zachowuje świeżość jedynie przez dwa dni, warto więc zużyć je jak najszybciej.

Mleko migdałowe

To jedno z najsmaczniejszych mlek. Na jedną szklankę migdałów przypadają około 4,5 szklanek wody. Wszystko blenduje się, później konieczne jest przecedzenie całości przez sitko, aby uniknąć grudek. Najlepiej do mleka dodać kilka łyżek syropu klonowego, który wpłynie pozytywnie na smak, dodając lekko karmelowej nuty. W razie otrzymania zbyt gęstej konsystencji można dodać więcej wody .

Mleko nerkowcowe

Szklankę nerkowców wystarczy zalać trzema szklankami wody, dosłodzić do smaku, a następnie dokładnie zblendować. Także w przypadku tego mleka najlepszym rozwiązaniem jest przelanie całości przez gazę.

Mleko owsiane

2 łyżki oraz 200 mililitrów wody to wszystko, czego potrzebujesz. Przepis jest ekspresowy. Zalane płatki blenduje się około minutę lub dwóch, a potem przesącza przez sitko. Niektórzy lubią dodać nieco soli, albo dosłodzić całość, jednak nie jest to konieczny krok.

Dzięki powyższym przepisom przekonasz się, jak szybko i łatwo z domowych składników otrzymać pyszne mleka roślinne. Natomiast to, co zostanie na gazie po przesączeniu, świetnie nadaje się jako pasta pełna właściwości odżywczych, którą można posmarować naleśniki, racuchy, czy wykorzystać w inny, dowolny sposób. Niezaprzeczalnie stworzenie własnej wersji zdrowego mleka zawsze daje sporą satysfakcję i warto jest spróbować swoich sił w tym procesie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *